تبلیغات
علمی >
سایت خدماتی و هنری نایت اسکینابزار های وبلاگ نویسینمایشگر تاریخ به صورت فارسی

علمی
زکات علم نشر آن است
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
ازبین موضوعات طبقه بندی شده به کدامیک بیشترعلاقه دارید

ابر برچسب ها

یک انسان معمولی بین 4 تا 5 لیتر خون در بدن دارد و این خون در داخل سرخرگها،سیاهرگها و مویرگها مرتب در حال گردش و جریان است.خون انسانها در تمام دنیا به رنگ قرمز است. و اکثر اوقات ما می مانیم که چرا قرمز است؟

برای اینکه بدانیم که چرا قرمز است ابتدا باید اطلاعاتی از اجزاء تشکیل دهنده خون را داشته باشیم. خون دارای چهار عنصر سازنده پلاسما، گلبول سفید ، گلبولهای قرمز و پلاکت ها می باشد. بیشتر از نصف حجم خون انسان را پلاسما تشکیل می دهد که مایع غلیظ زرد رنگی شامل آب،پروتئین ها،کربوهیدراتها،چربی ها ، نمک های معدنی، فیبرینوژن و آنتی کورها می باشد. پروتئین ها به رشد بدن کمک می کنند.آنتی کورها یا پادتن ها، باکتری های مضر را می کشند و سموم مترشحه توسط باکتری ها را خنثی می کنند.فیبرینوژن در هنگام خونریزی یا جراحت،سبب بند آمدن خون می شود.

خون

 

گلبول های سفید خون اندازه شان در حدود 1/0 میلی متر می باشدو در مقابل هر یک از آنها تعداد 700 گلبول قرمز وجود دارد.گلبول های سفید،بدن را در برابر میکروبهای بیماری زا محافظت می کنند. پلاکتها از نظر اندازه بسیار کوچک هستند(در حدود دو هزارم میلی متر) و هر میلی متر مکعب خون دارای 40000 تا 150000 پلاکت می باشد. پلاکت ها در هنگام انعقاد خون نقش حیاتی را بازی می کنند.

گلبول های قرمز خون از نظر شکل به فرم دیسک هستند و اندازه شان در حدود 08/0 میلی متر می باشد این گلبول ها حاوی رنگدانه ای به نام هموگلوبین هستند که از آهن و پروتئین ها تشکیل شده است.قرمز بودن رنگ خون به علت وجود همین رنگدانه هموگلوبین در گلبول های قرمز است.تعداد گلبول های قرمز در زنان در حدود 5/4 میلیون و در مردان 5/5 میلیون در هر میلی متر مکعب خون می باشد.گلبول های قرمز خون وظیفه حمل اکسیژن را از یک نقطه به نقطه دیگر بدن را بر عهده دارند. اکسیژن جذب این گلبول ها شده و در داخل بدن حمل می شود. گلبول های قرمز در حدود چهار ماه عمر می کنند و سر انجام اکثرا در داخل طحال شکسته می شوند و سلولهای جدیدی جایگزین این سلولهای مرده می گردند.
طبقه بندی: عمومی،
[ شنبه 23 دی 1391 ] [ 09:50 ق.ظ ] [ تفضلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


به وبلاگ من خوش آمدید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :