تبلیغات
علمی >
سایت خدماتی و هنری نایت اسکینابزار های وبلاگ نویسینمایشگر تاریخ به صورت فارسی

علمی
زکات علم نشر آن است
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
ازبین موضوعات طبقه بندی شده به کدامیک بیشترعلاقه دارید

ابر برچسب ها

محققان برای از بین بردن خطر تاباندن نور لیزری در چشم خلبانها درنظر دارند عینکی ارائه کنند که بتواند طول موجهای مختلف نور لیزری را فیلتر کرده و از حوادث احتمالی هوایی جلوگیری کند.  ساخت عینک ضد لیزر برای خلبان ها  به گزارش اینفوپنل  و به نقل از خبرگزاری مهر، بازی کردن با نورهای لیزری می تواند تجربه جالبی باشد، اما این نورها در چشم خلبانها خطری بزرگ محسوب می شوند. برخی از این نورهای لیزری به قدری قوی هستند که می توانند یک بالون را منفجر کنند.

  وزارت دفاع بریتانیا به منظور مقابله با خطری که این نورهای لیزری برای هواپیماها به همراه دارند اقدام به ارائه یک عینک جدید کرده که می تواند دامنه وسیعی از طول موجهای لیزر را فیلتر کند. لیزر افکنی به یک هواپیما تبعاتی بیش از یک شوخی کودکانه دارد، این اقدام برای خلبان، هواپیما و تمام مسافران آن بسیار خطرناک است. وقتی خلبان در یک کابین تاریک قرار دارد و در ارتفاع پایین در شب پرواز می کند با نور یک لیزر می تواند به طور موقت از مسیر منحرف بشود.

تاکنون هیچ حادثه ای به طور رسمی به نورهای لیزری و تاباندن آن نسبت داده نشده است اما سازمانهای مدنی و نظامی مربوط به هوانوردی اعتقاد دارند که پیش از آن که یک فاجعه رخ دهد باید علیه این مسئله وارد عمل شد. مسئله اصلی این است که از زمان جنگ فالکلند در ده ۱۹۸۰ ابزارهای لیزری به بخشی از جنگ افزارهای نظامی- هوایی تبدیل شده اند.

به همین دلیل وزارت دفاع بریتانیا برای پیشگیری از نورهای لیزری وارد عمل شد. درحال حاضر مسئله اصلی اینجاست که محافظ کنونی چشم تنها یک طول موج از لیزر را می پوشاند و لیزرهای نظامی و غیر نظامی دربرگیرنده طول موجهای متعددی است، بنابراین این عینک باید دامنه محافظت خود را توسعه بخشد.

 نمونه اولیه این عینکها توسط شرکتی به نام تین فیلم سلوشن در گلاسکو ارائه شده است. این عینک از یک ساختار ترکیبی استفاده می کند که دارای لایه پلی کربنات است که با یک خاص جاذب نور ساخته شده است. این درحالی است که هنوز باید آزمایشهای بیشتری برای نتایج نهایی و ارائه نهایی عینکهای برخوردار است چرا که نمونهاولیه ارائه شده دارای نقصهایی است که انتظار می رود با کارهای بیشتر و آزمایشهای انسانی که قرار است روی آن انجام شود این نقصها برطرف شوند.


منبع: istgahit + مهرطبقه بندی: فناوری،
[ پنجشنبه 26 بهمن 1391 ] [ 04:24 ب.ظ ] [ تفضلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


به وبلاگ من خوش آمدید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :